Kolumna głównego frontonu
Kolumna to pionowa podpora architektoniczna o przekroju koła lub wielokąta foremnego. Składa się z trzech zasadniczych części: bazy, trzonu i głowicy. W naszym modelu wykorzystujemy trzy, różniące się kształem i występowaniem elementów, rodzaje kolumn. Na początek zajmiemy się kolumnami głównego frontonu.

Pierwsze rozwiązanie jest bardziej pracochłonne i polega na zastosowaniu przyrządu do wyoblania cokołu. Poniżej przedstawiono schemat takiego przyrządu, wyposażonego w dodatkowy dociskacz. Średnica prowadząca elementy przyrządu jest równa średnicy trzonu kolumny.
Schemat przyrządu z dociskaczem do wyoblania cokołu


Pozostaje teraz stworzyć wzór rozkroju kartonu, który będziemy wyoblać. Powinien to być krążek, którego promień obliczymy z wymiaru zewnętrznego cokołu. Na rysunku wyżej przekrój kształtu cokołu został schematycznie pokazany czarną pogrubioną linią.
// dz - średnica zewnętrzna cokołu // hz - wysokość do zaokrąglenia // radius - promień zaokrąglenia R = hz + 0.25 * 2 * PI * radius + (dz / 2) - radius
Znając promień naszej formatki do wyoblania możemy obliczyć długość jej obwodu i porównać z długością okręgu po uformowaniu. Jeżeli obie nie są równe, a zapewne tak będzie, możemy spodziewać się zmarszczeń materiału. Sprawdźmy to dla danych naszej kolumny.
R = 1 + 0.25 * 2 * 3.14 * 1 + (5 - 1) L_formatka = 2 * PI * R = 2 * 3.14 * 6.57 = 41.26 L_cokół = 2 * PI * 5 = 31.4
Aplikacja
Poniżej zrzut ekranu pokazujący naszą aplikację kreatora rozkroju kopuły. Jeżeli potrzebujesz wynik jej pracy, dla Twoich indywidualnych danych, zajrzyj na stronę http://zeszyty-modelarskie.pl

W kolejnym odcinku belki, połączenia wczepowe, wałki, stożki i inne drobne elementy konstrukcyjne budynku.
Autor: Ian Bosweek
(to zbiorowy nick członków Gildii Python Designers grającej na świecie D)